Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu jest wymagane przez prawo i warunkuje dopuszczenie go do ruchu. Oprócz tego okresowe przeglądy zalecane są także przez producentów pojazdów. Poniżej wyjaśniamy, kiedy należy zrobić obowiązkowe badanie techniczne pojazdu, a kiedy przegląd okresowy.
Obowiązkowe badanie techniczne – kiedy trzeba je wykonać?
Celem obowiązkowego badania technicznego jest stwierdzenie, że pojazd może być dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Wykonuje się go wyłącznie w specjalnych Stacjach Kontroli Pojazdów, a pozytywny wynik oznacza wbicie stosownej pieczątki w Dowodzie Rejestracyjnym i wyznaczenie terminu kolejnego badania.
Termin badania technicznego zależy głównie od rodzaju i wieku pojazdu:
- samochody osobowe i motocykle – pierwsze badanie techniczne muszą mieć wykonane przed upływem 3 lat od
pierwszej rejestracji pojazdu (dotyczy pojazdów nowych kupionych z homologacją), kolejne badanie przeprowadzane
jest przed upływem kolejnych 2 lat, po tym okresie (czyli po 5 latach) badanie musi odbywać się co roku, - pojazdy sprowadzane z zagranicy i tam wyrejestrowane – muszą przejść badanie techniczne przed rejestracją w Polsce,
- ciągniki rolnicze i motorowery – ich pierwsze badanie od rejestracji również musi odbyć się przed upływem 3 lat,
jednak kolejne badania wystarczy przeprowadzać co 2 lata,
Od powyższej reguły są pewne wyjątki. Przykładowo, obowiązek przeprowadzania badania technicznego co roku od pierwszej rejestracji dotyczy następujących pojazdów:
- samochody osobowe z instalacją LPG,
- samochody przeznaczone do nauki jazdy,
- taksówki.
Niektóre pojazdy są zwolnione z obowiązkowych badań np. lekkie przyczepy oraz pojazdy zabytkowe, o ile nie służą działalności zarobkowej.
Dodatkowe obligatoryjne badanie techniczne
Należy pamiętać, że nawet mając w Dowodzie Rejestracyjnym pieczątkę świadczącą o ważności badania technicznego, nasz pojazd może być skierowany na dodatkowe badanie techniczne. Zwykle jest ono przeprowadzane, gdy pojazd uczestniczył w wypadku lub kolizji, gdy dokonano w nim zmian konstrukcyjnych wpływających na dane w Dowodzie Rejestracyjnym, a także gdy ma pełnić nową funkcję np. taksówki. Zdarza się również, że na dodatkowe badanie techniczne kieruje Policja drogowa, gdy podczas rutynowej kontroli odkryje jakieś nieprawidłowości w pojeździe.
Okresowy przegląd w ASO
Oprócz obowiązkowych badań technicznych właściciele pojazdów zwykle muszą pamiętać o dodatkowych przeglądach okresowych, których terminy narzuca im producent pojazdu. W nowoczesnych samochodach o konieczności przeglądu przypomina komputer pokładowy, w starszych pojazdach terminy określane są z góry i wypadają po określonej liczbie lat eksploatacji auta lub po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. Takie przeglądy związane zwykle z wymianą płynów eksploatacyjnych i niektórych części wykonuje się w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO) lub w warsztatach.