Przegląd samochodu dostawczego

Przegląd samochodu dostawczego

Samochód dostawczy zazwyczaj pełni wiele różnych ról. Czasem jest on wykorzystywany w naszej codziennej pracy, innym razem możemy dzięki niemu przewieźć przedmioty większych gabarytów (na przykład podczas przeprowadzki), a w jeszcze innym przypadku stanowi on dla nas zwykły samochód osobowy. W związku z tak szerokim zastosowaniem samochodu dostawczego, musimy mieć pewność, iż pojazd ten jest zawsze w pełni sprawny. Warto zatem wykonywać regularne przeglądy takich aut. Tym bardziej, że obowiązek ten nakłada na nas również prawo.

Kiedy trzeba wykonać przegląd samochodu dostawczego?

Naturalnie, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do kondycji samochodu dostawczego, z którego korzystamy, konieczne jest zwrócenie się do fachowca. Taki przegląd na nasze życzenie może wykonać każdy mechanik. Nasz samochód możemy zatem poddać kontroli w wybranym przez siebie warsztacie samochodowym, kiedy uznamy, że zachodzi taka potrzeba.

Należy jednak pamiętać, że każdy pojazd poruszający się polskich drogach musi także posiadać aktualny przegląd techniczny. W tym przypadku, w odpowiednim czasie należy zgłosić się do podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów, gdzie samochód zostanie skrupulatnie skontrolowany. A kiedy należy to zrobić?

Zupełnie nowe samochody dostawcze muszą przejść pierwszy przegląd przed upływem trzech lat od dnia ich rejestracji. Na następne obowiązkowe badanie, właściciele takich pojazdów muszą się zgłosić po dwóch kolejnych latach, a potem już co roku. Z kolei samochody używane oraz te wyposażone w instalację LPG (również nowe) muszą przechodzić badania techniczne każdego roku.

Co obejmuje przegląd?

W czasie przeglądu, samochód dostawczy jest bardzo skrupulatnie sprawdzany przez diagnostów pod względem bezpieczeństwa, zużycia poszczególnych jego elementów, odpowiedniego wyposażenia, czy też zgodności z normami związanymi z ochroną środowiska.

Przede wszystkim, sprawdzone muszą zostać numery VIN pojazdu, które są porównywane z tymi wpisanymi do dowodu rejestracyjnego. Następnie specjaliście kontrolują stan układu hamulcowego, kierowniczego oraz wydechowego. Sprawdzane jest też nadwozie, zawieszenie i rzecz jasna silnik samochodu dostawczego. Nie można także zapominać o tak istotnych elementach jak prawidłowo działające oświetlenie pojazdu oraz ogumienie, które nie może być nadmiernie zużyte. Oczywiście, w naszym aucie musi się również znaleźć miejsce na gaśnicę czy trójkąt ostrzegawczy, gdyż te elementy obowiązkowego wyposażenia również będą sprawdzane podczas przeglądu.

Usterki wykryte podczas badania technicznego

Czasem może się nam wydawać, że nasz samochód dostawczy działa dobrze, jednak w czasie przeglądu okazuje się, że nie wszystko jest z nim w porządku. Jeśli wykryta wówczas usterka okaże się drobna, jego właściciel zostaje zobowiązany do jej usunięcia, ale samochód przechodzi badanie z wynikiem pozytywnym. W sytuacji wykrycia istotnego mankamentu, lub też takiego który może stwarzać zagrożenie, diagnosta musi odebrać właścicielowi dowód rejestracyjny i przesłać go do wydziału komunikacji. Ten może zostać oddany dopiero po naprawieniu usterki i ponownym przejściu przeglądu przez pojazd.

SKP Ursynów Media